Labs

Art Lab

Teatrul Portabil Timișoara

Sâmbătă și Duminică
15:00 - 19:00 Atelier introductiv de dezvoltare personală prin tehnici de actorie
15:00 - 19:00 Jonglerie cu Poiuri
19:30 Show de improvizație

Teatrul Maghiar de Stat

Sâmbătă
14:00 - 16:00 Play&ACT - Joacă prin improvizație
16:00 - 18:00 Re-ACT - Atelier de improvizație
Duminică
14:00 - 18:00 Atelier de confecționare și mânuire păpuși de teatru

Teatrul German de Stat

Sâmbătă
12:00 - 19:00 Atelier de craet personaje din spectacolul Micul Prinț
12:00 - 19:00 Atelier de pictat afișul spectacolului Micul Prinț
12:00 - 19:00 Construirea poveștii Micului Prinț
12:00 - 19:00 Atelier de recreat decorul spectacolului Micul Prinț
Duminică
12:00 - 19:00 Atelier de recreat decorul spectacolului Micul Prinț + Fun foto
12:00 - 19:00 Face painting Micul Prinț

Asociația Culturală Destin

Sâmbătă
12:00 - 18:00 Atelier de cusut semne de carte tradiționale
18:00 Spectacol teatru de păpuși - "Prostia omenească" (Teatrul Destin)
Duminică
12:00 Meditație ghidată multisenzorială
15:00 Meditație ghidată multisenzorială
18:00 Spectacol teatru de păpuși - "Prostia omenească" (Teatrul Destin)

Asociația Melopolis

Sâmbătă
15:00 - 19:00 Pot și eu - Atelier de confecționat instrumente muzicale din materiale neconvenționale și reciclate
15:00 - 19:00 Ghicește instrumentul - Atelier de prezentare instrumente muzicale
Duminică
14:00 - 19:00 Pot și eu - Atelier de confecționat instrumente muzicale din materiale neconvenționale și reciclate
14:00 - 19:00 Ghicește instrumentul - Atelier de prezentare instrumente muzicale

Penitenciarul Timișoara

Sâmbătă
12:00 - 17:00 Artouching - Atelier creativ în colaborare cu Livia Mateiaș
12:00 - 17:00 Tatuaje henna / Face-painting- Atelier Tattoo
14:00 - 15:00 Citim și făurim povești - Atelier în colaborare cu Asociația Bastionul ArtLitTim
14:00 - 16:00 Învățăm notele muzicale - Atelier muzical
15:00 - 17:00 Expoziţie de lucrări quilling realizate de persoanele private de libertate din penitenciar
Duminică
12:00 - 17:00 Artouching - Atelier creativ în colaborare cu Livia Mateiaș
12:00 - 17:00 Tatuaje henna / Face-painting
14:00 - 15:00 Citim și făurim povești - Atelier în colaborare cu Asociația Bastionul ArtLitTim
14:00 - 16:00 Workshop-ul de creație cu tehnica Decoupage (șervețelului)
15:00 - 17:00 Expoziţie de lucrări – quilling realizate de persoanele private de libertate din penitenciar

Solidart

Sâmbătă și Duminică
16:00 - 17:00 Storytelling - Ce înseamnă o poveste, cum construim un personaj, o situație și structura unei povești

Noni Groove

Sâmbătă și Duminică
12:00 - 19:00 Atelier de improvizatie muzicală

Quantum Civilization

Sâmbătă
12:00 - 18:00 The Alice in Wonderland Experience / Consiliere și analiza integrală
15:00 - 16:00 Esența din spatele Meditației
Duminică
12:00 - 18:00 The Alice in Wonderland Experience / Consiliere și analiza integrală
15:00 - 16:00 Realitatea în stări și structuri

Bubblegum Land

Sâmbătă
17:00 - 18:00 Bubblegum Land

Science Lab

Societatea Română pentru Astronomie Culturală

Sâmbătă și Duminică
13:00 - 14:00 Observații de pete pe Soare
11. 14:00 - 15:30 Atelier de construcție a cadranelor solare
15:30 - 17:00 Demonstrație de orientare după stelele nopții - Atelier de arheoastronomie
17:00 - 18:00 Observații de pete pe Soare
20:30 - 22:30 Observații Lună, planete și stele

Facultatea de Horticultură și Silvicultură în cadrul USAMVB

Sâmbătă
12:00 - 14:00 Atelier de confecționat coronițe
14:00 - 16:00 Atelier de kokedame
16:00 - 19:00 Atelier de pictat figurine
Duminică
12:00 - 14:00 Degustare de vinuri
14:00 - 17:00 Celula - Microuniversul vieții - Atelier de genetică și inginerie genetică
17:00 - 19:00 Plante în eprubetă - Atelier de culturi in vitro

Plan Zero

Sâmbătă și Duminică
12:00 - 19:00 Cabinetul de curiozități electrice, mecanice, optice și sonore

Creative Project Unit

Sâmbătă
14:00 - 16:00 Workshop de lumină și electricitate
16:00 - 18:00 Robots meetUp - Întâlnire, cunoaștere și interacțiune cu roboți jucăuși
18:00 - 20:00 Workshop aplicat de construcții tehnice
Duminică
13:00 - 15:00 Workshop de lumină și electricitate
15:00 - 17:00 Robots meetUp - Întâlnire, cunoaștere și interacțiune cu roboți jucăuși
17:00 - 19:00 Workshop aplicat de construcții tehnice

Școala Babel

Sâmbătă
12:00 - 19:00 Spațiu de exprimare creativă pentru copii
12:00 - 14:00 Atelier de creat vulcani
14:00 - 16:00 Atelier Mini-Monsters
16:00 - 17:00 Atelier Storytelling
17:00 - 19:00 Jocurile Copilăriei
17:00 - 19:00 Lego We Do și Mini-roboți
Duminică
12:00 - 19:00 Spațiu de exprimare creativă pentru copii
12:00 - 14:00 Atelier de creat vulcani
14:00 - 16:00 Atelier Mini-Monsters
16:00 - 17:00 Atelier Storytelling
17:00 - 19:00 Exprimare prin tehnologie

Game Lab

Timișoara 89ers

Sâmbătă
12:00 - 19:00 Testează echipamentele
12:00 - 19:00 Manechin
12:00 - 19:00 Competiție de aruncat mingea
12:00 - 19:00 Flag / Touch Football
12:00 - 19:00 Snap prin cauciuc
12:00 - 19:00 Field goal learning
12:00 - 19:00 X și O pe echipe cu mingi de fotbal american
12:00 - 19:00 Antrenament fizic
Duminică
12:00 - 19:00 Testează Echipamentele
12:00 - 19:00 Manechin
12:00 - 19:00 Competiție de aruncat mingea
12:00 - 19:00 Flag / Touch Football
12:00 - 19:00 Snap prin cauciuc
12:00 - 19:00 Field goal learning
12:00 - 19:00 X și O pe echipe cu mingi de fotbal american
12:00 - 19:00 Antrenament fizic

SCM Politehnica Timişoara

Sâmbătă
12:00 - 13:00 Inițiere în handbal - Antrenament
13:00 - 15:00 Joc 3x3
15:00 - 17:00 Aruncări la poartă - Concursuri și premii
17:00 - 19:00 Joc 3x3
Duminică
12:00 - 13:00 Inițiere în handbal- Antrenament
13:00 - 15:00 Aruncări la țintă
15:00 - 16:00 Aruncări de la 7m
16:00 - 19:00 Joc 3x3

Azvârlirea

Sâmbătă și Duminică
12:00 - 19:00 Aruncarea cu discul
12:00 - 16:00 Prezentarea sportului ,,Ultimate" la stand
12:00 - 15:00 Înscriere la concursul de aruncat discul
15:00 - 17:00 Desfășurarea concursului de aruncat discul
17:00 - 19:00 Joc demonstrativ

Alergotura

Sâmbătă și Duminică
12:00 - 19:00 Jocuri sportive - Traseu cu obstacole

Amaris Agni

Vineri, Sâmbătă și Duminică
19.00-02.00 Freestyle jonglat cu LED

Craft Lab

Aurel Oprean

Sâmbătă și Duminică
12:00 - 19:00 Sculptură în lemn - Atelier de sculptat toiage

Alimeria

Sâmbătă
17:00 - 19:00 Atelier de olărit și modelaj
Duminică
15:00 - 16:30 Atelier de olărit și modelaj

SuperHeros Yousei

Sâmbătă
13:00 - 16:00 Workshop Superhero Cuffs
Duminică
13:00 - 16:00 Workshop Superhero Cuffs

Alex, Radu și autismul

Sâmbătă
12:00 - 19:00 Pictură pe figurine de ipsos
13:00 - 17:00 Atelier de împâslit zâne
Duminică
12:00 - 19:00 Pictură pe figurine de ipsos
16:30 - 19:00 Atelier de pictură - tematica "Muzeul Satului"

De la Irina

Sâmbătă
12:00 - 15:00 Stand de prezentare
15:00 - 17:00 Lansare site delairina.ro - Prezentare concept / testări produse / Q&A
Duminică
12:00 - 15:00 Stand de prezentare
15:00 - 17:00 Biluțe de săpun - Atelier pentru copii & copii din noi

Plante de aer by Lady and me

Sâmbătă și duminică
13:00 - 15:00 Plantăm împreună - Atelier cu plante de apartament
15:30 - 17:00 Teodora Mot Fashion Designer - Atelier de coliere împletite
17:30 - 19:00 Lemn pentru pahar - Atelier de desenat suporturi de lemn pentru pahare

Salvați Copiii Timișoara

Sâmbătă și duminică
12:00 - 19:00 Atelier de face painting / brățări handmade / rame foto

Erasmus Student Network Timisoara

Sâmbătă
12:00 - 19:00 Erasmus+ - Informații legate de activitatea ESN Timișoara
12:00 - 15:00 Atelier de pictură pe plase de hârtie + Concurs
15:00 - 16:00 Jocuri pentru toate vârstele
16:00 - 19:00 Temporary Sparkling Tattoos
Duminică
12:00 - 19:00 Erasmus+ - Informații legate de activitatea ESN Timișoara
12:00 - 15:00 Atelier de pictură pe plase de hârtie + Concurs
15:00 - 16:00 Jocuri pentru toate vârstele
16:00 - 19:00 Pictură pe față

Sfera Timișoarei

Sâmbătă și duminică
16:00 - 20:00 Atelier de reciclare creativă
16:00 - 20:00 Land Art
16:00 - 20:00 Atelier de face painting / body painting / tatuaje

Centrul Cultural German

Sâmbătă și duminică
12:00 - 19:00 Newsstand german în aer liber
13:00 - 18:00 Jocuri în aer liber
13:00 - 13:30 Jocuri cu mingea
14:00 - 14:30 Concurs de desene
15:00 - 15:30 Concurs de sărit cu sacul

Social Lab

Academia Mămicilor din Timișoara

Sâmbătă și duminică
12:00 - 19:00 Jocurile Copilăriei – Coarda, elasticul, şotronul, maţele încâlcite, telefonul fară fir
12:00 - 19:00 Un strop din inima ta salvează o viaţă - Importanţa donării de sânge
13:00 - 14:30 Controlul Emoţiilor - Jocul celor şapte emoţii de bază + 6 ani
14:00 - 17:00 Educația timpurie - Mini bibliotecă, atelier de lectură, pictură cu degetul
17:00 - 19:00 Nu abandona şcoala - Cărţile te învaţă să creşti

Asociația Little People România

Sâmbătă
12:00 - 14:00 Atelier de activități - Să îl cunoaștem pe Leul Curajos
14:00 - 17:00 Atelier de activități - În aventura curajului alături de Leul Curajos
17:00 - 19:00 Jocurile preferate ale Leului Curajos
Duminică
12:00 - 14:00 Atelier de activități - Să îl cunoaștem pe Leul Curajos
14:00 - 17:00 Atelier de activități - În aventura curajului alături de Leul Curajos
17:00 - 19:00 Jocurile și joacă alături de Leul Curajos

InEdu

Sâmbătă și duminică
12:00 - 19:00 Crează semne de carte personalizate
12:00 - 19:00 Educația te privește – Photo Booth
12:00 - 19:00 Ce aş schimba în sistemul educaţional? + Borcanul cu idei
12:00 - 19:00 Mulțumesc pentru educaţie! - Thank you - Teacher

Serviciul de Ajutor Maltez în România- filiala Timișoara

Sâmbătă și duminică
12:00 - 14:00 Demonstrație de Prim Ajutor
14:00 - 16:00 Atelier de pictură
16:00 - 17:30 Dansuri moderne
17:30 - 19:00 Jocuri- Puzzle, lego

Fundația Comunitară Timișoara

Sâmbătă și duminică
13:00 - 19:00 - Atelierul de Creație pentru toți
13:00 - 19:00 - Borcanul cu Idei - atelier de implicare comunitară despre ”Ce putem face pentru Timișoara?”

Asociația Ceva de Spus

Sâmbătă și duminică
12:00 - 19:00 Provocarea simțurilor
12:00 - 19:00 Identifică condimente legat la ochi
12:00 - 19:00 Împerechează șosete legat la ochi

Asociația Copii și Zâne

Sâmbătă și duminică
12:00 - 19:00 Armonie în simțuri - Experimenteaza gradina noastră senzorială
14:30 - 16:00 Mirror Coaching - Acordă-ți câteva clipe pentru a descoperi resurse și soluții simple ce fac diferența!
15:00 - 17:00 Călătoria spre mine - Exerciții de autocunoaștere și dezvoltare personală
17:00 - 18:30 Cooking Ideas - Te provocăm și te ajutăm să faci primii pași ca antreprenor +12 ani

Institutul Francez Timișoara

Sâmbătă și duminică
12:00 - 19:00 Colțul cu cărți - Mini-bibliotecă în aer liber
12:00 - 19:00 Colțul photo - Confecționăm măști pentru o petrecere secretă, iar apoi ne facem poze cu ele
12:00 - 19:00 Falși prieteni - Franceza e ușoară, dar nu cădea în capcană!
12:00 - 19:00 Qui suis-je? Cine sunt eu? - Tu câte personalități franceze recunoști?
12:00 - 19:00 Pétanque - Joc franțuzesc cu bile
12:00 - 19:00 Jocuri de cărți sau de tablă
12:00 - 19:00 Animații și jocuri de echipă
12:00 - 19:00 Degustare de vin și brânză

Toastmasters Entrepreneurs Timișoara

Sâmbătă și duminică
12:00 - 15:00 Jocuri de Vorbit in Public - Public Speaking Games
15:00 - 17:00 Moment Educational + Q&A Public Speaking
17:00 - 19:00 Jocuri de Vorbit in Public - Public Speaking Games

Heritage of Timișoara

Sâmbătă și duminică
12:00 - 19:00 Cărți poștale HoT: Fabric și HoT: Iosefin - În avanpremieră, de trimis oriunde în lume
12:00 - 19:00 Informații despre Heritage of Timișoara: Iosefin, discuții și dezbateri pe marginea patrimoniului construit
14:00 - 19:00 Desenăm patrimoniul cultural timișorean - Atelier de desen

Asociația Locus

Sâmbătă și duminică
12:00 - 13:00 Prezentarea Proiectului HerculaneProject
13:00 - 17:00 Activități care au ca punct central stațiunea Herculane
17:00 - 18:00 Prezentare Herculane

Asociația Speranța Animalelor Timișoara

Sâmbătă
12:00 - 13:00 De ce să adopți un caine din adapost - Workshop
13:00 - 15:00 Face painting
15:00 - 17:00 Atelier de făcut jucării din materiale reciclate pentru animăluțul tău
17:00 - 18:00 Target training - Demonstrație
18:00 - 19:00 Jocuri interactive prin care să îți dai seama cum fucționează comportamentul canin
Duminică
12:00 - 13:00 De ce sa adopți un caine din adapost - Workshop
13:00 - 15:00 Face painting
15:00 - 16:00 Atelier de făcut jucării din materiale reciclate pentru animăluțul tău
16:00 - 17:00 Invață cum să transformi plimbările cu cainele tău
17:00 - 18:00 Target training - Demonstrație
18:00 - 19:00 Jocuri interactive prin care să îți dai seama cum fucționează comportamentul canin

Institutul Goethe Vilnius

Sâmbătă și duminică
12:00 – 19.00 Toleranța în România – Informează-te!
12:00 – 19:00 Zona Chill
12:00 – 19:00 Am un vis – Atelier DIY Dreamcatcher
12:00 – 19:00 Atelier de făcut brățări pentru copii
13:00 – 14:00 Treci linia
14:30 – 15:30 Un pas înainte pentru Toleranță
16:00 – 17:00 Quiz
17:30 – 19:00 Discuții cu invitați speciali

Creative Mornings Timișoara

Sâmbătă și duminică
12:00 - 13:30 Creative Mornings Timișoara mini-talks at Plai
17:00 - 18:30 Creative Mornings Timișoara mini-talks at Plai

Meditation Lab

Yoga Atelier TM

Sâmbătă
12:00 - 13:15 Ashatnga Yoga cu Cristian Iovanescu
13:20 - 14:35 Satnayanga Yoga cu Antonia Rasovan
14:40 - 16:00 Mindfullness cu Sasa Bodeanu
16:00 - 17:00 Solution Focus Meditation cu Irma Soorand
19:00 - 20:30 Yoga Atelier TM cu Manu ( Hatha Yoga)
Duminică
12:00 - 13:30 Ashtanga Yoga cu Cristian Iovanescu
13:40 - 15:10 Satyananda Yoga cu Antonia Rasovan
15:20 - 17:10 Mindfullness cu Sasa Bodeanu
17:20 - 19:10 Solution Focus Meditation cu Irma Soorand
19:20 - 20:50 Hatha Yoga cu Manu (Yoga Atelier TM)

Expo

Experiențe Marocane

Expun Ceaușescu Adriana, Sandor Annika, Tanciu Ionuț
Sâmbătă
18:00 Vernisaj Esențe Marocane - curator Sorin Onișor

India

Fotopoetica

Instalație interactivă – Get in Touch